ملک آباد کوهرنگ بهترین روستای توریستی ایران عبور آب و تونل کوهرنگ از وسط زمین های آن - وجود پیست اسکی- باداشتن چشمه های آب معدنی فراوان” دكتر علي نهاوندي (دکتری که به بند بند قسم نامه بقراط ، جامه عمل پوشانید)


سه شنبه 01 تیر 1400
آخرین مطالب انتشار شده وب سایت کوهرنگ

«ملک آباد کوهرنگ بهترین روستای توریستی ایران عبور آب و تونل کوهرنگ از وسط زمین های آن - وجود پیست اسکی- باداشتن چشمه های آب معدنی فراوان»

kinoo.rozfa.com

kinoo.rozfa.com

kinoo.rozfa.com

kinoo.rozfa.com

http://kinoo.rozfa.com

  دكتر علي نهاوندي (دکتری که به بند بند قسم نامه بقراط ، جامه عمل پوشانید)

 

دكتر علي نهاوندي در سال 1293 در يك خانواده روحاني و ريشه دار ايراني، در چهارراه حسن آباد تهران ديده به جهان گشود. پدرش حاج علي اكبر نهاوندي از معممين عصر قاجار و يكي از بازماندگان جنبش مشروطه بود كه در دوره رضاشاه خلع لباس و به اصطلاح مكلا شده بود.
اين پزشك متخصص و جراح حاذق ايراني جزو اولين فارغ التحصيلان دانشكده طب دانشگاه تهران بود كه پس از گذراندن دوره تخصص چشم پزشكي به استخدام شركت نفت جنوب درآمد.
نهاوندي در سال 1327 به آبادان رفته و پس از قطعي شدن مراحل استخدام، به مسجدسليمان كه درآن روزگار در اوج رونق و شكوه بود، اعزام شده بود تا پيشقراول نخستين پزشكان ايراني جايگزين كادر درماني هندي تبار و انگليسي بيمارستان نفت شود؛ زماني كه او به مسجدسليمان وارد شد 34 سال از زمان تاسيس بيمارستان نفت به دست دكتر "يانگ" مي گذشت و تا آن زمان اداره تمام امور بيمارستان همچنان به دست خارجي ها انجام مي شد
دكتر نهاوندي از آن تاريخ به مدت 50 سال در زادگاه نفت، رحل اقامت افكنده و علي رغم تمامي نابساماني ها تا سال 1376 خورشيدي، در آن سامان باقي ماند تا به رسالت پزشكي خود مطابق با بند بند قسم نامه بقراط ، جامه عمل بپوشاند؛ او تا سال 51 شمسي تنها متخصص چشم در مناطق نفتخيز جنوب بود با اين وجود رسيدگي به حال خيل بيماران محروم و مردم تنگدست ساكن سرزمين نفت را پاسخي روشن به نداي وجدانش مي دانست و تا آخرين روزهاي عمرش به اين باور پايبند بود
وي درباره اقامت طولاني خود در مسجدسليمان و همچنين در توجيه ادامه اين روند پس از بازنشستگي، مي گويد:" ابتدا جذب و شيفته بافت صميمي اش شدم و مردماني كه آدم شناس بودند و بين خوب و بد فرق مي گذاشتند. بعدها به خاطر محروميتي كه شاهدش بودم ،تصميم گرفتم همانجا بمانم .احساس مي كردم به حضورم نياز دارند." به هرحال نيم قرن خدمت دكتر نهاوندي در منطقه محروم مسجدسليمان آن هم بدون چشم داشت مادي ، درس خوبي براي پزشكان جوان امروزي است تا همچون اسلاف خود شرافت پزشكي را در خدمت به مردم و مناطق محروم ديده و اين حرفه مقدس را صرفا دستمايه رسيدن به ثروت و آسايش خود قرار ندهند
علي نهاوندي در دهه هاي 30 و 40 به همراه يكي دو تن از پزشكان ايراني بيمارستان نفت مسجدسليمان براي مبارزه با بيماري تراخم  كمر همت بسته و تا ريشه كني اين بيماري فراگير در سرزمين هاي نفتي جنوب از پاي ننشست.
او با شجاعتي مثال زدني سوار برهواپيماهاي 4 باله راپيد كه از زمان جنگ جهاني در ايران باقي مانده و در اختيار شركت نفت انگليس و ايران بود، هفته اي دو يا سه بار به مناطق نفتي اهواز، هفت كل، نفت سفيد و آغاجاري سفر كرده و بيماران و افراد دردمند را مداوا مي نمود.
دكتر نهاوندي در طول 50 سال اقامت خود در مسجدسليمان تنها يك بار به مدت طولاني شهر محبوب خود را ترك كرد و آن زماني بود كه از طرف شركت براي تكميل دوره تخصص خود به انگلستان سفر كرد و حدود يك سال بعد مجددا به مسجدسليمان برگشته و خدمت به هموطنانش را از سر گرفت.
او در جريان خلع يد و پس از خروج دسته جمعي انگليسي ها، با كمك چند دستيار و پرستار  مانع از توقف كار بيمارستان نفت مسجدسليمان شد و با وجود اينكه در اين دوره تاكيد زيادي بر قطع ارائه خدمات به افراد غير شركتي مي شد،او بي اعتنا به دستورات ابلاغي از مركز، همچنان بين بيماران شركتي و غير شركتي تفاوتي قائل نمي شد تا جايي كه ادامه اين شيوه، براي مدتي رابطه او ومديران بهداشت و درمان نفت را شكرآب نمود. اما نهاوندي علي رغم همه فشارها، تا پايان دوره خدمتش، يك روز در هفته را به مداواي بيماران نيازمند اختصاص داده و به وظايف و تعهدات حرفه اي خود عمل مي كرد.
پس از پيروزي انقلاب اسلامي و آغاز جنگ تحميلي ، دكتر كه در اين زمان دوران ميانسالي را پشت سر گداشته و انتظار مي رفت به مناطق امن پناه ببرد، در مسجدسليمان ماند و به درمان مجروحان جنگ و بمباران هاي پي در پي دشمن پرداخت ؛ در اين دوره گاه به دليل كمبود كادر درماني دكتر نهاوندي در نقش پرستار ،امدادگر و تكنسين راديولوژي نيز ظاهر شده و گاه بيماران را به دوش كشيده و يا برانكارد جابجا مي كرد.
دكتر علي نهاوندي از تبار نسل اول پزشكان ايراني است كه با آميزش حرفه پزشكي و مددكاري اجتماعي ، اين حرفه را شرافت بخشيده اند.او به همراه دستيارانش در سالهاي قبل از انقلاب اسلامي ، تمام سرزمين هاي نفتخيز جنوب را زير گام هاي خود درآورده و به معاينه خانه به خانه بيماران شتافته و آنگونه كه ذكر شد بيماري شايع  تراخم را كه در آن روزگار اپيدمي شهرهاي جنوب بود ريشه كن نمودند
به نظر مي رسد او با 5دهه خدمت رايگان، ساده زيستي و به اصطلاح قاطي شدن با مردم ساده كوچه و بازار ،ضمن انتقاد به مقررات تبعيض آميز كارگري-كارمندي،به نوعي اشرافيت طبقه حاكم بر صنعت نفت در رژيم گذشته را نيز به ريشخند مي گرفت و شايد هم مي خواست بخشي از جفاي رفته بر مردمان ساكن شهر نفت را جبران نمايد.
اما ويژگي هاي شخصيتي استاد نهاوندي و علايق و دلبستگي هاي شخصي او نيز بسيار جالب و خواندني است: او موسس باشگاه سواركاران مسجدسليمان بود.در جواني در مدرسه دارالفنون فرانسوي آموخته و قبل از ورود به دانشكده پزشكي مدتي تعليم و تدريس زبان فرانسه پرداخته بود به همين جهت فرانسوي را بهتر از انگليسي تكلم مي نمود. او مجموعه اي از خاطرات تلخ و شيرين نيم قرن زندگي در زادگاه صنعت نفت ايران را در حافظه خود داشت؛ از سالهاي سيطره استعمارگران انگليسي گرفته تا جريانات خيزش ملي شدن صنعت نفت و سفرهاي پياپي هيئت هاي خلع يد و يا جنگ هاي حكومت با عشاير جنوب و... بخشي از محفوظات ذهني او بود.
مجموعه اين توانمندي ها علي نهاوندي را به شخصيتي محبوب، بي نياز از تمجيد ديگران و شيفته خدمت به مردم مبدل ساخته بود كه دور از هياهوي دهه هاي 30 و 40 ، دل به قشلاق رنگ پريده مسجدسليمان باخته و همجواري مردمان ايلياتي اين ديار را خوشتر از اقامت در پايتخت و يا اروپا يافته بود. او با وجود كهولت سن و مشكلات دوران سالخوردگي ، همچنان مطالعه كتاب را  به عنوان يكي از علايق و يادگارهاي دوران جواني اش حفظ كرده و ساعاتي از شبانه روز را صرف مطالعه و تحقيق مي كرد و از اين كار لذت مي برد و از مصاحبت با مردم و كارگران بازنشسته نفت  كه در ويلاشهر اصفهان خانه داشته و گهگاه به منزل او رفت و آمد مي نمودند، به جهت يادآوري خاطرات سالهاي جواني اش بسيار خشنود مي شد.
اين پزشك مردمي و محبوب در پرونده كاري خود سابقه 5 هزار عمل جراحي را ثبت كرده است كه تقريبا نيمي از آنها در شرايط اضطراري انجام شده و هيچ ارتباطي با چشم پزشكي نداشته است. او در تمام مدت عمر خود هيچ وجهي از بيماران دريافت نكرد.هيچگاه مطبي داير ننمود و در تمام سالهاي اقامت مسجدسليمان پول دارو و عينك بيماران نيازمند را شخصا تقبل و بخشي از حقوق بازنشستگي اش را نيز بين چند خانواده تهيدست تقسيم مي كرد.

امتیاز : نتیجه : 5 امتیاز توسط 5 نفر مجموع امتیاز : 53


نمایش این کد فقط در ادامه مطلب
برچسب ها : دكتر علي نهاوندي , دکتری که به بند بند قسم نامه بقراط ، جامه عمل پوشانید ,

««نظر شما باعث دلگرمی و بهتر شدن سایت خواهد شد »»
تاریخ : چهارشنبه 04 مرداد 1391 | نظرات ()بازدید : 1816

«ملک آباد کوهرنگ بهترین روستای توریستی ایران عبور آب و تونل کوهرنگ از وسط زمین های آن - وجود پیست اسکی- باداشتن چشمه های آب معدنی فراوان»

راهنمای گام به گام ریاضی ششم فصل هشتم 92 تاریخ : دوشنبه 02 اردیبهشت 1392
راهنمای گام به گام ریاضی ششم فصل هفتم 91 تاریخ : پنجشنبه 17 اسفند 1391
راهنمای گام به گام ریاضی ششم فصل ششم- 91 تاریخ : شنبه 07 بهمن 1391
راهنمای گام به گام ریاضی ششم فصل پنجم 91 تاریخ : پنجشنبه 30 آذر 1391
راهنمای گام به گام ریاضی ششم فصل چهارم 91 تاریخ : سه شنبه 28 آذر 1391
راهنمای ریاضی ششم فصل اول 91 تاریخ : دوشنبه 27 آذر 1391
مصدومان حادثه اتوبوس معلمان عکس تاریخ : سه شنبه 21 آذر 1391
آتش سوزی در مدرسه ی دخترانه روستای شین آباد پیرانشهر تاریخ : چهارشنبه 15 آذر 1391
جدول شگفت انگیز اعداد کلاس اول تاریخ : جمعه 10 آذر 1391
جدول شگفت انگیز رنگ ها کلاس اول تاریخ : جمعه 10 آذر 1391
داستان های درس تفکر و پژوهش تاریخ : شنبه 27 آبان 1391
تصاویر:مراسم تشییع پیکر۲۶دانش آموز بروجنی تاریخ : یکشنبه 30 مهر 1391
اهداف بخش نگاره ها پایه اول ( بخوانیم و بنویسیم) تاریخ : یکشنبه 30 مهر 1391
آمادگی روانی كودكان برای ورود به مدرسه تاریخ : سه شنبه 28 شهریور 1391
درس هنر پايه دوم با برنامه درس ملي تاریخ : سه شنبه 28 شهریور 1391
درس نامه تفسیر آیات برگزیده قرآن کریم در برنامه میزان تاریخ : چهارشنبه 22 شهریور 1391
جدول برنامه درسی دانش آموزان پایه ششم تاریخ : چهارشنبه 15 شهریور 1391
لطفا شما هم امتحان کنید! تاریخ : چهارشنبه 01 شهریور 1391
یکصد و ده «ضرب‌المثل حقوقی» رايج در دنيا! تاریخ : سه شنبه 31 مرداد 1391
برنامه ریزی سالیانه مدیران ابتدایی تاریخ : سه شنبه 24 مرداد 1391
الگویی هدف گذاری درسی ریاضی در پایه اول ابتدایی ( تم ) تاریخ : شنبه 21 مرداد 1391
روش تدریس قرآن کلاس دوم1391 تاریخ : سه شنبه 17 مرداد 1391
نرم افزار آموزش جمع و تفریق تاریخ : سه شنبه 17 مرداد 1391
اولین سردارشهید 13ساله جنگ تحمیلی تاریخ : سه شنبه 10 مرداد 1391
یادی از زنده یاد سیامک شهماروند تاریخ : سه شنبه 10 مرداد 1391
مصاحبه اختصاصی با پدر تنیس روی میز ایران(سید رسول صالح پور) تاریخ : سه شنبه 10 مرداد 1391
منشور مديريت امام علي(ع) قسمت دوم تاریخ : پنجشنبه 05 مرداد 1391
منشور مديريت امام علي(ع) قسمت اول تاریخ : پنجشنبه 05 مرداد 1391
معلم خوب چه شكلي است تاریخ : پنجشنبه 05 مرداد 1391
نهضت های اسلامی صدسال اخیر تاریخ : پنجشنبه 05 مرداد 1391


نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B :S
کد امنیتی
رفرش
کد امنیتی
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]


kinoo.rozfa.com

kinoo.rozfa.com

ارسال لینک <
متن دلخواه خود را از طریق ویرایش قالب در اینجا بنویسید

استفاده ازآثار این سایت باذکرمنبع مجازاست

محمدحاجی ور
.CopyRight © 2011 - 2012 kinoo.rozfa.com , All Rights Reserved
× بستن تبليغات